Biuro Ochrony Rządu
 
 
PL
EN
 
Biuro Ochrony Rządu
 
 
 
Media o BOR
 
 
 
 
 
 
 • Biuro Ochrony Rządu

  INFORMACJA

 • w sprawie podania nieprawdziwych informacji w artykule prasowym z dnia 28 grudnia 2017 r. opublikowanym na stronie internetowej portalu WP.PL. „Dziury w ochronie premiera Morawieckiego. Koczują w samochodzie pod jego domem”


 • Nieprawdziwe są informacje sugerujące, iż ochrona premiera Morawieckiego jest osłabiona oraz że w ochronie tej „brakuje doświadczonych funkcjonariuszy i trzeba dobierać „ludzi z głębokiej rezerwy” czyli „imprezówki” - mniej doświadczeni funkcjonariusze, którzy pracują w ochronie delegacji zagranicznych w Polsce”.

  Nieprawdą jest również to, że „braki w ochronie widać podczas podróży zagranicznych premiera, które wymagają zaangażowania większej ilości liczby funkcjonariuszy”.

  Biuro Ochrony Rządu stanowczo podkreśla, iż realizowane na podstawie ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. z 2017 r. poz. 985 i 60), działania ochronne podejmowane są zawsze zgodnie z obowiązującymi procedurami i w sposób gwarantujący wszystkim osobom ochranianym bezpieczeństwo. Ochrona osób wskazanych w art. 2 ustawy (w tym również Prezesa Rady Ministrów) wykonywana jest zawsze przez doświadczonych funkcjonariuszy BOR.

  Posługiwanie się przez autora artykułu sfomułowaniami w postaci: „ludzi z głębokiej rezerwy” czyli „imprezówki” - mniej doświadczeni funkcjonariusze, którzy pracują w ochronie delegacji zagranicznych w Polsce”, wprowadza opinię publiczną w błąd.

  Autor tworząc informację prasową wykorzystał fakt wskazujący, iż zakres, metody i formy podejmowanych przez BOR działań ochronnych mają charakter niejawny i ze względów bezpieczeństwa osób objętych ochroną BOR, nie mogą być podawane do publicznej wiadomości. Dlatego też autor artykułu nie został o nich szczegółowo poinformowany.

  mjr Katarzyna Kowalewska
  Rzecznik prasowy
  Biura Ochrony Rządu
 
 
 
 
Biuro Ochrony Rządu 2018 r.